Uncategorized

Cerem scutiri de la plată și ajutoare publice pentru pacienții care plătesc experții în malpraxis

Asociația AYAN a inițiat o petiție către Ministrul Sănătății prin care solicită implementarea unui sistem echitabil pentru plata de către pacienți a onorariilor pentru experții numiți de Comisia de disciplină și monitorizare a malpraxisului medical, care să țină cont de veniturile reclamanților. Asociația solicită astfel să se aducă o completare Ordinului Nr. 1398 din 14 noiembrie 2006 pentru aprobarea modalităţii de remunerare a experţilor medicali și a Ordinului Nr. 1356 din 9 noiembrie 2006 privind stabilirea onorariilor pentru serviciile prestate de către experții medicali într-un mod care să ofere tuturor cetățenilor dreptul la o egală protecție în fața legii, indiferent de situația financiară, prin măsuri precum scutiri de plată sau ajutoare publice.

De ce este important?

În prezent, un pacient sau succesorii unei persoane decedate despre care consideră că a fost victima unui caz de malpraxis pot să se adreseze Comisiei de disciplină și monitorizare a malpraxisului. Cazul reclamantului este preluat și analizat de către Comisie doar după achitarea, în termen de doar 5 zile lucrătoare, a unui onorariu stabilit după criterii proprii și care depășește de obicei câteva mii de lei. Din cauza acestor costuri foarte mari și a termenului extrem de scurt de plată, foarte mulți pacienți nici nu mai reușesc să înainteze vreo reclamație către comisie și multe nedreptăți ajung astfel să nu fie sancționate.

Semnați petiția aici

Comments are closed.